Gradering
Lugnare
Resa utan större fysisk aktivitet
Dagar
8
Resedatum
Pris
23 900 kr
2026
3 februari
- 10 februari
Bekräftad
Börjar:2026-02-03 i Stockholm.
Avslutas:2026-02-10 i Stockholm.
Reslängd:8 dagar
Deltagare:6 - 12
Lediga platser:Fåtal platser
Bekräftad:Ja, du kan boka ditt flyg
Pris:23 900 kr

Upplev en unik vinterresa genom svenska Sápmi med Jokkmokks vintermarknad som en given höjdpunkt. På marknaden får du ta del av bland annat renrajden, renracet och samiskt hantverk. Du färdas genom ett magnifikt vinterlandskap och får möjlighet att fördjupa dina kunskaper om samisk kultur, historia och samtid. Du får se hur renskötare arbetar på vintern, träffar samiska hantverkare, politiker och författare och får en inblick i det samiska motståndet mot exploateringen av deras marker. Dessutom besöker du ishotellet i Jukkasjärvi, utforskar världsarvet Gammelstads kyrkstad i Luleå och besöker gruvan och kyrkan i Kiruna. Har du tur får du även uppleva det magiska norrskenet.

Resedetaljer

DagProgram
1 Nattåg till Luleå
2 Gammelstads kyrkstad och invigning av Jokkmokks marknad
3 Jokkmokks marknad - med renrajd, museum och författarbesök
4 Jokkmokks marknad - med samisk matkväll och besök av sjöjdare
5 Möte med renskötare och samiskt kommunalråd
6 Jukkasjärvi och Ishotellet
7 Kiruna gruva, kyrkan och samisk konst
8 Ankomst till Stockholm
Vad ingår i resan?
  • Kvalificerad reseledning
  • Informationspaket med utvald litteratur och karta
  • Samtliga transporter under resan. Mestadels tåg och buss.
  • Del i dubbelrum eller annan inkvartering under resan
  • 8 frukostar, 4 luncher och 2 middagar
  • Samtliga utflykter, inträden och aktiviteter som anges i resplanen (museum, kyrkor, nationalparker mm )
  • Rundturer i Gammelstads kyrkstad, Jokkmokk, Kiruna och Ishotellet i Jukkasjärvi.
  • Möte med samisk författare
  • Möte med renskötare
  • Lokala guider och tolkar enligt resplan
  • Samtliga formella tillstånd
  • Dricks till lokala guider, tolkar och chaufförer vid aktiviteter enligt resplan
Vad ingår inte i resan?
  • Tåg eller flyg till/från resmålet
  • Måltider som ej nämns ovan
  • Utflykter och aktiviteter utanför resplanen
Resplan dag för dag
Vinter i Sápmi

Dag 1 Nattåg till Luleå

Möt gruppen på Läs & Res kontor i Stockholm kl 16 för lite tilltugg och dryck innan gruppen tar sig gemensamt till Stockholms centralstation för avresa med tåg mot Luleå. Du sover i sovvagnskupéer med tre eller sex bäddar. Det går även att ordna egen kupé för två personer som reser ihop mot en extra kostnad.

Middag intar du på tåget. Njuta av hur landskapet förändras under resan norrut. Reseledaren har med ett mindre bibliotek med olika böcker som berör Sápmi som du gärna får låna under resans gång.

Resa Sapmi tåg

Dag 2 Gammelstads kyrkstad och invigning av Jokkmokks marknad

Ankomst till Luleå tidig morgon. Efter en gemensam frukost på ett av stadens kaféer väntar en rundvandring vid världsarvet Gammelstads kyrkstad.

Kyrkstaden är landets största och bäst bevarade kyrkstad med 408 stugor uppdelade i 553 kammare och började byggas redan på 1600-talet. Här övernattade långväga församlingsbor, som inte kunde återvända hem samma dag på grund av restiden. Under 1600-talet grundades staden Luleå runt den gamla kyrkan. Kyrkstugorna användes på traditionellt vis ända fram till 1950-talet. Idag fungerar kyrkstaden som ett levande samhälle där stugorna främst används i samband med högtider. En lokal guide berättar om världsarvet samt om "kustsamerna" som bodde där.

Efter lunch går resan vidare i nordvästlig riktning mot Jokkmokk. Strax innan Jokkmokk passerar du Polcirkeln. I Jokkmokk bor du fyra nätter på det absolut bästa och mest centrala boendet. Få andra researrangörer har sitt boende i Jokkmokk under marknaden. Här har du din bas under marknadsdagarna.

På kvällen tar du del av invigningen av den 421:a upplagan av Jokkmokks marknad vid snöscenen i centrala Jokkmokk. Traditionsenligt bjuds det på invigningstal, sång, musik och jojk.

Du besöker världsarvet Gammelstads Kyrkstad i Luleå
Jokkmokks-marknad-2024-007
Både Jokkmokks nya och gamla kyrka är värda ett besök

Dag 3 Jokkmokks marknad - med renrajd, museum och författarbesök

Efter frukost väntar ett guidat besök på Gamla Apoteket där samiska Elise berättar och visar runt. Gamla Apoteket har försäljning och utställningar av lokala slöjdare och kostnärer. Att huset dessutom är Jokkmoks vackraste gör inte saken sämre.

Därefter är det dags för en guidad rundtur på Ájtte samemuseum. Detta är Sveriges huvudmuseum för samisk kultur och har bland annat en fantastisk avdelning med samisk slöjd, duodji.

Du tar del av den traditionsenliga renrajden, där Per Kuhmunen med familj leder sina renar genom marknadsområdet.

Lunch äter du på egen hand på marknadsområdet. Här vimlar det av fantastiska alternativ. Eftermiddagen är sedan fri för egna upptåg på Jokkmokks marknad. Din reseledare tipsar om guldkorn i programmet.

På kvällen väntar ett trevligt författarbesök på ditt boende. Under de senaste 5-10 åren har den samiska litteraturen fått ett stort genombrott i Sverige, med bland annat tre Augustprisvinnare och två vinnare av Årets bok. En av dessa firade författare kommer och samtalar med gruppen om sitt författarskap och om samisk litteratur i allmänhet.

Elise
jokkmokk12
Vackra högtidkläder under Jokkmokks marknad

Dag 4 Jokkmokks marknad - med samisk matkväll och besök av sjöjdare

Idag besöker du samernas utbildningscentrum, Sámij åhpadusguovdásj. Du beundrar den traditionsenliga elevutställningen som alltid öppnar under Jokkmokks marknad. Du får också möjlighet att prata med några elever. Det är väldigt intressant att höra de unga samernas perspektiv på hur den samiska kulturen ska fortleva.

Det blir även ett guidat besök på Sameslöjdstiftelsen, Sámi Duodji, som arbetar för att främja och utveckla samisk slöjd och konsthantverk samt värna om det samiska kulturarvet. Kanske går du därifrån med en vacker kåsa eller en kniv.

Efter lunch tar du del av renracet på Talvatissjön, en återkommande och mycket populär programpunkt under Jokkmokks marknad. Deltagare får lägga sig på en släde efter en ren och sen när renen släpps gäller det att hålla sig i. Farten på renarna varierar en hel del, men för vissa går det väldigt fort.

På kvällen firar vi den samiska nationaldagen med en samisk matupplevelse där du får smaka på fem olika samiska smårätter. Därefter blir det besök av en samisk slöjdare som berättar om sitt hantverk och visar upp sina produkter.

Du får lära dig om den samiska slöjden (doudji) under resan
En given höjdpunkt är renracet på Jokkmokks marknad
Samisk hantverk får du beundra under resan genom Sápmi

Dag 5 Möte med renskötare och samiskt kommunalråd

Idag är det sista dagen i Jokkmokk. Du får lite egentid på förmiddagen så du hinner med och handla det du vill ha med dig hem och besöka de saker du ännu inte hunnit med.

På eftermiddagen kommer får du träffa en renskötare som berättar om de utmaningar som dagens renskötare ställ inför.

På kvällen får du träffa det samiska kommunalrådet som berättar om hur Jokkmokks kommun utvecklas och hur det samiska får ta plats i det offentliga rummet.

Du ser både vilda och tama renar under resan
På huvudgatan i Jokkmokk är det full fart under marknadsdagarna

Dag 6 Jukkasjärvi och Ishotellet

Efter frukost vidare mot Jukkasjärvi. Här väntar rundvandring på ishotellet. Lunch intar du på den mysiga hembygdsgården. Efter lunch utforskar du Jukkasjärvis vackra träkyrka med den berömda altartavlan målad av Bror Hjorth. Därefter går resan till Kiruna.

På kvällen träffar du representanter från en av kirunas samebyar som berättar hur gruvfyndigheterna har påverkat samebyarna i området.

Ishotellet är en annorlunda upplevelse
Bjor Hjorts berömda altartavla i Jukkasjärvi

Dag 7 Kiruna gruva, kyrkan och samisk konst

På förmiddagen besöker du staden numera världsberömda kyrka. Den stora kyrkflytten följdes inte bara av hundratusentals svenskar utan blev även uppmärksammad runt om i världen. Kyrkan framröstades till Sveriges vackraste byggnad uppförd innan 1950.

Nästa punkt på programmet är en guidad tur på Kin museum för samtida konst. Museet uppmärksammades i samband med Britta Marakatt-Labbas uppmärksammade broderier. Kin museum för samtidskonst är det nordligast belägna konstmuseet i Sverige och ett av de nordligaste i världen. Exakt vilka utställningar som pågår under din resa vet vi inte nu. Men det brukar oftast var någon utställning med en samisk konstnär.

Kiruna har under 100 år levt på sin gruva – världens största järnmalmsgruva under jord. Nu är gruvan på väg att bli det gamla Kirunas undergång då hela staden flyttas. På eftermiddagen får du lära dig mer om stadsomvandlingen samt besöka gruvan. Det blir en speciell upplevelse.

Nattåg mot Stockholm på kvällen.

Kirunas mäktiga kyrka, helt i trä. Utsedd till landets vackraste byggnad.
Kiruna Kyrka

Dag 8 Ankomst till Stockholm

Här avslutas resan efter ankomst på förmiddagen.

Reseledare
Per Engström
Per Engström

Per har jobbat som reseproducent på Läs & Res sedan 2014. Han är i grunden utbildad journalist och fotograf samt har en en examen i internationella relationer. Talar hindi och tibetanska. Per har rest mycket i Sápmi, haft fokus på Sápmi när han studerade socialantropologi, studerat på samernas utbildningscentrum i Jokkmokk och bland annat besökt Jokkmokks marknad.

Gunnar Hedborg
Gunnar Hedborg

Gunnar har varit museichef vid Ájtte i Jokkmokk, näringslivschef i Arvidsjaurs kommun och länsråd i Norrbottens Län. År 2005 ombads han att vara samordningsansvarig för flyttningen av staden Kiruna och samhället Malmberget. Gunnar har en gedigen kunskap och ett stort intresse för både den samiska kulturen och norra Sverige i allmänhet. Han ansluter som reseledare på kvällen dag 3 på resan.

Övrig information om resan

Flyg

Resan börjar och avslutas i Stockholm. Du kan givetvis välja att hoppa på resan längre norrut samt avsluta resan längre norrut.

Boende

Du bor bekvämt i dubbelrum under resans gång. Du kan även välja enkelrumstillägg.

Utrustning

Den viktigaste utrustningen är varma kläder. Tänk på att det kan gå ner till -15 grader under dagarna.