Resedetaljer
Dag | Program |
---|---|
1-3 | Hanoi till Ha Long Bay |
4-7 | Ninh Binh |
8-9 | Hanoi |
10 | Hué |
11-13 | Hoi An |
14-17 | Saigon till Con Dau |
18-20 | Saigon |
21 | Avslutning |
Dag 1-3 Hanoi till Ha Long Bay
Ankomst till Hanoi. Du bor i gamla stansom är med på UNESCO:s världsarvslista. Dag 2 åker du vidare medbuss till nästa världsarv Ha Long Bay.Under ett dygn kryssar du runt bland sockertoppsöar och fiskebåtar.Besöker kalkstengrottor, badar och njuter av maten och lugnet.
Dag 4-7 Ninh Binh
Buss till Ninh Binh där du cyklar i tvådagar mellan byar och småstäder som ser få utländska besökare.Området är tätt befolkat, men det är lite trafik på vägarna. Sistadagen cyklar du i ett fantastiskt sockertoppslandskap. Dag 7 busstill Hanoi Buss till en av Asiens trevligaste huvudstäder.
Dag 8-9 Hanoi
Hanoi är en stad i ständig förändring som trots detta bevaratlite småstadskänsla. Besök Litteraturens tempel, Etnografiskamuséet, Armémuséet, Ho Chi Minhs mausoleum eller bara vandra runt istan. Njut och låt dig bedåras. Du tar nattåget till Hué på kvällendag 9.
Dag 10 Hué
Ankomst Hué på morgonen. Passa på attse den förbjudna staden, åk båt på Parfymfloden, se någon av degamla kejsargravarna eller strosa helt enkelt runt och iakttagvardagslivet.
Dag 11-13 Hoi An
Buss till Hoi An, den arkitektonisktvackra och välbevarade småstaden. Från 1600-talet var staden enviktig mötesplats för portugisiska, kinesiska och japanskahandelsmän. Gör en utflykt till My Son, ett intressanttempelkomplex från Champerioden.
Dag 14-17 Saigon till Con Dau
Flyg till Saigon och sedan flyg tillden gamla fängelseön Con Dao som numera ärnationalpark. Här kan du vandra eller cykla runt, njuta av långavita stränder, göra utflykter till havs, bada och snorkla.
Dag 18-20 Saigon
Morgonflyg tillbaka till Saigon. Duspenderar två dagar i Sydvietnams gamla huvudstad. Här finns enmängd intressanta saker att se; Reunification Palace och WarRemnants Museum är de två absolut starkaste korten. En annan givenhöjdpunkt är Distrikt 5, Chinatown. Där finns stadens störstamarknad Cho Lon. Utbudet av varor, folklivet och maten gör att ettbesök är väl värt besväret. Ett par självklara besök i centrum ärRex Hotels takterrass och Hotell Continentals bar, välkända platserfrån Vietnamkriget. De som vill rekommenderas att göra en utflykttill tunnlarna i Cu Chi och till Tay Ninh där bör besöka denreligiösa sekten Cao Dai.